Święta Wielkanocne, powinnam upiec na mazurek. Ponieważ jednak nie chciałam typowego mazurka świątecznego, takiego z dużą ilością lukru na wierzchu, pomyślałam, że połączę technikę i ciasto na tartę, z wypełnieniem makowym. Żeby było jeszcze bardziej “mazurkowo” postanowiłam włączyć do tej tarty również kajmak, który w mazurkach często się pojawia, a w tej tarcie doda trochę słodyczy, innej tekstury i będzie służył jako warstwa ochronna między spodem tarty a masą makową, zapobiegającą rozmoczeniu się spodu. Masą makowa nie będzie zbyt słodka, więc razem ze słodkim kajmakiem stworzą wspaniałą parę. Oczywiście tą tartę można z powodzeniem piec przed czy też po świętach, jest wyjątkowo pyszna. Podaję przy okazji na końcu posta proporcje masy na większą, okrągłą tartę.
Ten przepis na ciasto na spód tarty makowej (“pate brisee”) jest trochę inny od “pate sucree”, który umieściłam przy okazjii tarty morelowej. Do tart owocowych z regóły używa się właśnie tamtego przepisu, dzięki któremu uzyskujemy bardzo wytrzymały spód. Przepis, który wam tutaj podaję daje uzyskać bardzo kruchy i delikatny spód, nadający się świetnie właśnie do takich bardziej delikatnych tart ja ta makowa, oraz do wszelkiego rodzaju tart niesłodkich, jak tarty ze szparagami , czy quiche lorraine. Łatwo je zagnieść rękami, trzeba jedynie uważać, żeby go nie “przepracować”
Składniki na “pate brisee”:
Mąka uniwersalna 1 ¾ filiżanki (250g)
Masło pokrojone w małą kostkę i lekko schłodzone 150g
Jajko 1 średnie
Szczypta soli
Szczypta cukru
Mleko zimne 1 łyżka
Mąkę należy wysypać na stół, na nią posiekane lekko chłodne masło, sól, cukier i jajko. Palcami delikatnie mieszamy i rozcieramy masło z mąką i jajkiem aż uzyskamy w miarę jednolity “bałagan”. Dodajemy łyżkę zimnego mleka i staramy się połączyć masę w jedność. Zagniatamy ciasto ze 4-5 razy. To powinno wystarczyć do uzyskania jednej gładkiej kuli ciasta. Uklepujemy z niego płaski dysk, zawijamy w folię i wstawiamy do lodówki na około godzinę do 2-3 dni. Ciasto przed wałkowaniem wyjmujemy z lodówki około 15 minut wcześniej, aby ociepliło się, wówczas wałkowanie będzie łatwiejsze.
Ja moją tartę robię tym razem w prostokątnej blaszce o wymiarach 35 x 11 cm, tak, aby jak najbardziej przypominała tradycyjny mazurek. Wystarczy mi do niej połowa ciasta. Z drugiej połowy można zrobić drugą tartę, lub zamrozić na kolejny raz. Po rozwałkowaniu ciasta na prostokąt, wykładamy nim blaszkę. Jeśli nie uda się wywałkować dokładnego prostokąta łatwo będzie skrawkami uzupełnić braki. Widelcem nakłówamy spód tarty i wkładamy do lodówki na co najmniej godzinę do usztywnienia i schłodzenia. Gdybyśmy od razu piekli tartę szansa jest, że boki tarty mogą się obsunąć w dół i rant tarty wyjdzie niski i nierówny. Spód tarty pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez około 25 – 35 minut. Pamiętajmy, że ona powędruje do pieca po raz drugi z masą makową.
Do większej okrągłej tarty wykorzystamy ¾ ciasta, a z pozostałej części możemy wywałkować ozdoby w różnych kształtach na wierzch tarty.
Do wypełnienia tarty użyję połowy opakowania kupnego kajmaku z puszki, chyba że macie własnej, domowej roboty. Spód upieczonej tarty wypełniam kajmakiem. Na kajmak ułożę masę makową.
Masa makowa:
Mak suchy utarty 150g
Mleko do sparzenia maku około 1/2 – 3/4 filiżanki
Jabłko 1 małe ( obrane i utarte
Jajko 1 żółtko i białko osobno
Masło 40g
Cukier drobny lub puder 60g plus 1 łyżeczka do ubicia białka
Kasza manna 1 łyżka
olejek migdałowy lub wanilia
Rodzynki nasączone rumem ⅓ filiżanki (opcjonalnie)
Ja użyłam gotowego już utartego, suchego maku z torebki. Zaparzyłam go gorącym mlekiem i schłodziłam. W międzyczasie ucieramy masło z cukrem, dodajemy żółtko, ucieramy. Dodajemy schłodzony mak i ucieramy wszystko dokładnie. Do tej masy dodajemy starte drobno jabłko, kaszę manną i ubitą pianę z białka. Wykładamy tartę masą makową, wygładzamy wierzch. Możemy ułożyć na wierzchu dekoracje ze zblanszowanych migdałów. One podczas pieczenia bardzo ładnie się utostują i zarumienią. Wkładamy tartę do nagrzanego piekarnika na 170 stopni na 30-35 minut. Jest bardzo prawdopodobne, że wierzch tarty lekko popęka, ale po schłodzeniu jej, nie będzie po spękaniach śladu. Żeby wierzch tarty był błyszczący i aby uchronić ją przed wysychaniem warto jest posmarować go rozcieńczonym i podgrzanym w małym rondelku dżemem brzoskwiniowym lub jakąkolwiek gęstą galaretką.
Składniki do masy na dużą okrągłą tartę o średnicy 25 -28 cm:
Mak suchy zmielony 200 g (całe opakowanie)
Mleko do sparzenia maku 3/4 – 1 filiżanka
Jabłko 1 małe starte na średnich oczkach
Masło 50g
Cukier drobny lub puder 80g plus 1 łyżeczka do ubicia białka
Jajko 1 (żółtko i białko osobno)
Kasza manna 2 łyżki
olejek migdałowy lub wanilia
Mąkę należy wysypać na stół, na nią posiekane lekko chłodne masło, sól, cukier i jajko. Palcami delikatnie mieszamy i rozcieramy masło z mąką i jajkiem aż uzyskamy w miarę jednolity “bałagan”. Dodajemy łyżkę zimnego mleka i staramy się połączyć masę w jedność. Zagniatamy ciasto ze 4-5 razy. To powinno wystarczyć do uzyskania jednej gładkiej kuli ciasta. Uklepujemy z niego płaski dysk, zawijamy w folię i wstawiamy do lodówki na około godzinę do 2-3 dni. Ciasto przed wałkowaniem wyjmujemy z lodówki około 15 minut wcześniej, aby ociepliło się, wówczas wałkowanie będzie łatwiejsze. Ja użyłam gotowego już utartego, suchego maku z torebki. Zaparzyłam go gorącym mlekiem i schłodziłam. W międzyczasie ucieramy masło z cukrem, dodajemy żółtko, ucieramy. Dodajemy schłodzony mak i ucieramy wszystko dokładnie. Do tej masy dodajemy starte drobno jabłko, kaszę manną i ubitą pianę z białka. Wykładamy tartę masą makową, wygładzamy wierzch. Możemy ułożyć na wierzchu dekoracje ze zblanszowanych migdałów. One podczas pieczenia bardzo ładnie się utostują i zarumienią. Wkładamy tartę do nagrzanego piekarnika na 170 stopni na 30-35 minut. Jest bardzo prawdopodobne, że wierzch tarty lekko popęka, ale po schłodzeniu jej, nie będzie po spękaniach śladu. Żeby wierzch tarty był błyszczący i aby uchronić ją przed wysychaniem warto jest posmarować go rozcieńczonym i podgrzanym w małym rondelku dżemem brzoskwiniowym lub jakąkolwiek gęstą galaretką.Mazurek - Tarta z makiem i kajmakiem
Drukuj
Składniki
Przygotowanie
Ja moją tartę robię tym razem w prostokątnej blaszce o wymiarach 35 x 11 cm, tak, aby jak najbardziej przypominała tradycyjny mazurek. Wystarczy mi do niej połowa ciasta. Z drugiej połowy można zrobić drugą tartę, lub zamrozić na kolejny raz. Po rozwałkowaniu ciasta na prostokąt, wykładamy nim blaszkę. Jeśli nie uda się wywałkować dokładnego prostokąta łatwo będzie skrawkami uzupełnić braki. Widelcem nakłówamy spód tarty i wkładamy do lodówki na co najmniej godzinę do usztywnienia i schłodzenia. Spód tarty pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez około 25 – 35 minut. Pamiętajmy, że ona powędruje do pieca po raz drugi z masą makową. Do większej okrągłej tarty wykorzystamy ¾ ciasta, a z pozostałej części możemy wywałkować ozdoby w różnych kształtach na wierzch tarty.