Quesadillas – moje ulubione to te z kurczakiem, ale takie typu warzywnego są również pyszne. Podstawa to zawsze utłuczona i odsmażana z cebulką, prawie kremowa czarna fasola. Można ją zastąpić czerwoną, dla ułatwienia nawet taką z puszki, bo to dobre pójście na skróty. Fasola, zwłaszcza ta czarna to podstawa kuchni południowoamerykańskiej. Ponieważ kuchnia ta, a zwłaszcza meksykańska jest szalenie popularna w Ameryce Północnej to i tam je się dużo fasoli. Zauważyłam, że mieszkając w Nowym Jorku jadłam zdecydowanie więcej potraw z różnego rodzaju fasolami. W nowojorskich supermarketach zwykle jest cały długi dział tylko z roślinami strączkowymi, suszonymi w torebkach i tych już gotowych w puszkach, różnej wielkości i pochodzenia. Postanowiłam więc poprawić się, wrócić do starych nawyków i wykorzystywać fasolę częściej. Ten przepis to powrót do moich ulubionych dań kuchni meksykańskiej.
Składniki do nadziania quesadillas na dwie osoby:
Odsmażana fasola 2 ½ -3 filiżanki
Batat ugotowany lub upieczony ze skórką 1 (pocięty w plasterki)
Mieszanka sałat i ziół 2 garści
Ser cheddar starty około 100-150 g
Papryczka ostra 1
Sos majonezowy z wędzoną papryczką chipotle 1 filiżanka
Dwie duże tortille (30 cm średnicy) lub cztery mniejsze
Odsmażana fasola:
Fasola czarna (lub czerwona) ugotowana i miękka 2 filiżanki
Cebula słodka cukrowa 1 grubo siekana
Czosnek 2 ząbki rozgniecione i posiekane
Cumin 2 łyżeczki (roztarty)
Papryka cayenne ¼ łyżeczki
Cynamon ⅛ łyżeczki
Pieprz czarny szczypta
Sól 2 łyżeczki
Olej 2-3 łyżki
Na rozgrzany olej w rondlu wrzucamy cebulę z solą i dusimy aż się zeszkli, dodajemy czosnek, cumin, papryczkę cayenne, cynamon, pieprz czarny mieszamy z cebulką i po minucie dodajemy fasolę. Dusimy a raczej smażymy razem przez 2-3 minuty i rozgniatamy tłuczkiem do ziemniaków. Jeśli masa jest bardzo sucha, można dodać łyżkę lub dwie wody. Masa nie będzie całkiem gładka, ale fasola zrobi się lekko kremowa. W ten sposób uzyskujemy jedną z warstw do wypełnienia naszych quesadillas.
Moje tortille były bardzo duże, o średnicy 30 cm, więc wystarczyło po jednej na osobę. Tortille mogą być z mąki zwykłej lub kukurydziane. Ja miałam takie z mąki zwykłej, chociaż przyznam, że jeśli mam wybór to wolę te kukurydziane. Zwykle robiąc quesadillas kładziemy jedną tortillę na dużej patelni lub grillu, nakładamy wszystkie składniki wypełnienia, przykrywamy drugą tortillą smażymy przez kilka minut. Póżniej odwracamy wypełnioną quesadille na drugą stronę i smażymy dalej, aż quesadilla będzie gorąca i ser w niej się rozpuści. Moje tortille były bardzo duże, więc ułożyłam nadzienie na połowie tortilly, złożyłam ją w pół i tym sposobem zmieściła się na moim grillu no i łatwiej było ją przewracać na drugą stronę bez rozsypania się wszystkiego wokół na kuchni. Tak samo można postąpić z mniejszymi tortillami, bo składanie ich w pół bardzo ułatwia przyrządzanie ich w warunkach kuchni domowej.
Jeżeli chodzi o wypełnienie quesadilly, to kolejność składników układanych na tortillę nie ma większego znaczenia. Jedynie ważne jest, aby na spodzie znalazła się cienka warstwa ostrego sosu majonezowego i tarty ser, oraz aby wierzchnią warstwą był również tarty ser. Ten pyszny, rozpuszczony, gorący i ciągnący się ser spełnia tu również rolę takiego kleju, dzięki któremu nadziana i upieczona tortilla nie rozpada się. Ja nie „poszalałam” z ilością tartego sera Cheddar, moje quesadillas były trochę odtłuszczone. Jeśli jednak ser wam służy, to dajcie go więcej, będzie na bogato, tak jak powinno być. Upieczona quesadilla jest krojona na trójkąty i jedzona rękami, ale można również widelcem i nożem. Bardzo ważne są dodatki. Oczywiście ostry sos z chipotle, śmietana dla złagodzenia ostrości i cała gama dodatków typu awokado, limonka, salsa z pomidorów i cebulki, lub sałata.
Dodatki do podania:
Śmietana 18%
Limonka
Awokado
Listki kolendry lub pietruszki
Sos majonezowy z wędzoną papryczką chipotle
Krojone w cząstki pomidory z czerwoną cebulą i winegrette
Sos majonezowy do quesadillas przygotowuję miksując w blenderze majonez oraz wędzoną papryczkę chipotle , która jest zwykle w małych puszkach. Można ją kupić w specjalistycznych sklepach lub poprzez internet. Jest kilka firm produkujących wędzoną chipotle w puszkach i w sumie są one do siebie podobne. Papryczka chipotle jest bardzo ostra, więc należy dodawać ją do blendera powoli, aż uzyskamy pożądaną ostrość. Oprócz swojej ostrości i pięknego rdzawego koloru ma głęboki, wędzony smak. Ja tak przygotowany majonez przechowuję w lodówce bardzo długo i używam go do hamburgerów i wielu innych mięsnych i nie mięsnych dań. Jest bardzo wszechstronny i warto go przygotować i po prostu mieć w lodówce „pod ręką”.